LOGIN:
HASŁO:
Nie pamiętam danych do logowania.
 
 
Pomocne artykuły:

STAN RYZYKA ROZWOJU PSYCHOZY

Wiele zdrowych osób doświadcza sporadycznie sytuacji uznawanych przez lekarzy zajmujących się zdrowiem psychicznym za nieprawidłowe. Nawet zupełnie zdrowym osobom zdarza się na przykład przeżywanie halucynacji - zjawisk, które nie dzieją się naprawdę, choć osoby te są przekonane o ich realności (słyszenie głosów lub innych dźwięków, gdy nikogo nie ma w pobliżu, postrzeganie przedmiotów jak mających zmieniony kształt lub wielkość lub dostrzeganie rzeczy, których nie widzą inni). Przeżycie jednorazowego, zwłaszcza krótkotrwałego (kilkusekundowego) incydentu halucynacji nie powinno rodzić znacznego niepokoju.

Nie powinna też martwić pojedyncza sytuacja, w której wydaje się nam, że uwaga otoczenia szczególnie się na nas koncentruje - ludzie się przyglądają, może coś o nas mówią, może znają nasze myśli lub przekazują jakieś znaki.

Zdarza się jednak, że podobne doznania nawracają. Stan, w którym halucynacje pojawiają się choćby na chwilę, jednak wielokrotnie lub też częste staje się podejrzenie co do szczególnego zainteresowania lub wręcz wrogiego nastawienia otoczenia albo też ingerencji innych osób w nasze myślenie jest stanem ryzyka rozwoju psychozy.

O takim stanie może też świadczyć niejasne poczucie niezrozumiałej zmiany własnej osoby lub otaczającej rzeczywistości, która wydaje się niezrozumiałą, czasem dziwnie oddalona, sztuczna.

O możliwości wystąpienia psychozy w niedalekiej przyszłości, świadczą tez nasilone problemy z myśleniem (chaos w myślach, przelotne podejrzenia czyjegoś ingerowania w myśli lub poczucie ich obcości), zapamiętywaniem i koncentracją uwagi.

Ryzyko wystąpienia psychozy jest wyższe u osób, w których najbliższej rodzinie ktoś  ma postawione rozpoznanie schizofrenii, zespołu paranoidalnego lub innej formy psychozy.

W przypadku wystąpienia opisanych doznań warto skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Stan, który specjaliści uznają za stan ryzyka rozwoju psychozy rzadko wymaga poważnych interwencji farmakologicznych. Niezwykle ważne jest natomiast monitorowanie tego stanu (okresowa kontrola i ocena nasilenia objawów). Takie działanie ma służyć odpowiednio wczesnemu uchwyceniu  momentu, gdy leczenie może być potrzebne.

Poprawę funkcjonowania w stanie ryzyka można często osiągnąć stosując psychoterapię.

Czasem warto zastosować nowoczesne leki działające przeciwdepresyjnie lub przeciwlękowo.

Pomocne artykuły:

Agresja
Alkohol i inne substancje psychoaktywne a psychoza
Co daje wczesna interwencja?
Gdy objawy zagrażają
Gdzie po pomoc
Stan ryzyka rozwoju psychozy
Jak mogę pomóc?
Radzenie sobie z objawami
Kryzysowe sytuacje
Leczenie zaburzeń psychotycznych
Objawy psychozy
Objawy zwiastunowe
Oddziaływania środowiskowe i psychospołeczne
Psychoterapia
Czy każda psychoza to schizofrenia?
Czym jest psychoza?
Zachowania samobójcze
Schizofrenia
Stres
Trudności w zgłaszaniu po pomoc
Walka ze stresem
Co to jest wczesna interwencja
Wczesne objawy psychozy

Wyniki ankiety
możesz przesłać
SMSem na numer:
66 100 45 01

 
Na czym to polega? | Regulamin | Polityka prywatności | Darmowa rejestracja | Chcę wypełnić ankietę | Ankieta w wersji PDF
Ankieta w wersji DOC | Logowanie | Kontakt
Wyłącz moje konto | Włącz moje kontoFundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa

© 2011 Copyright Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - all rights reserved
Wykonanie serwisu:www.benart.pl